top of page

GOŹDZIK NA DZIEŃ KOBIET

Updated: Mar 13, 2023

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOBIET - 8 MARCA

Nadal w Polsce 8 marca świętowany jest jako Dzień Kobiet. Kiedy tam jeszcze mieszkałam był to całkiem dynamiczny i wesoły dzień, bynajmniej tak mi utkwił w pamięci, ponieważ w latach 70-tych i 80-tych przeżywał swoje apogeum. Pamiętacie te różne wierszyki, piosenki, akademie?


Mnie kojarzy się ten dzień z goździkami, głównie - czerwonymi... i rajstopami.

Tato zawsze przynosił mamie goździki na 8 marca i poźniej dla mnie jak już podrosłam też. W końcu miał tylko dwie kobiety swojego życia!

W szkole wręczaliśmy kwiaty, jeden lub trzy goździki dla każdej pani.


Kwiaty na długich łodyżkach, związane były czerwoną wsążeczką... to było tak dawno! Nie pamiętam bukietów, tylko te długie, pojedyncze kwiaty. Taki gest sympatii.


Kto w Kanadzie mówi czy wie o Międzynarodowym Dniu Kobiet?

A międzynarodowym stał się w 1975 jako taki oficjalnie ogłoszony przez ONZ.

W USA wprowadzony został przez partię socjalistyczną w 1909 roku po trwających tam protestach kobiet. W Polsce przyjął się bardzo szybko, bo już obchodzono go oficjalnie w 1948 roku.


Czy 8 marca jest celebrowana nasza kobiecość czy...? Nie wiem. I to już nie ma dla mnie znaczenia. Liczy się gest i to w jakich relacjach jest ofiarodawca na codzień.

A może gożdzikodawca? Gozdziki są pięknie pachnące i urokliwe.


Gożdziki są popularne a Kanadzie tak samo jak i inne kwiaty.

Ja też je od nowa polubilam, zwłasza te mini/ miniaturowe/ gałązkowe.


Chyba wszystko zależy od tego, jak są zaprezentowane. Najbardziej lubię dużą ilość ( 2-3 wiązanki, około 30-40 łodyżek) jednokolorowych w ładnej wazie.

Te, które kupujemy w kwiaciarniach (Dianthus caryophyllus) , wysokie o dużych, pełnych główkach są w większości hodowane w szklarniach w Kolumbii, Izraelu, Hiszpanii, południowych stanach USA. Od posiania do zakwitnięcia potrzebują 12-24 miesięcy w specjalnie przygotowanych warunkach, ale to tylko ta odmiana. Jest ich ponad 300 gatunkow i pochodzodzą z rejonu śródziemnomorskiego, a do Ameryki przybyły w połowie XIX wieku.


Po różach są najbardziej popularnymi ciętymi kwiatami, głównie dlatego, że mogą stać we flakonie nawet miesiąc! Jeśli jest gorąco, to szybciej osiągną pełnię. Jeśli kupisz pączki, to potrzeba około tygodnia, aby się rozwinęły, niektóre trochę dłużej. Jeśli masz szczęście i jest w nich mało chemii, to pachną pięknie.Kultura się zmieniła i role się pomieszały. Być kobietą! Co to znaczy dla ciebie być kobietą w XXI wieku?

Dla mnie ta definicja przyjmowała inną formę z czasem i dojrzałością, poznawaniem i zbliżaniem się do Maryi. Wzór Maryi pomagał mi być lepszą żoną i mamą, osobą.Maryja jest łagodna, ale stanowcza. Jak ja podziwiam Jej serdeczność powiązaną ze stanowczością... to taka zdrowa miłość!


Maryja jest cicha, pokorna i posłuszna; jest delikatna i odważna... Lista jest długa, myślę, że bardzo długa i trudna nie tylko dla mnie do naśladowania. Jestem jednak pewna, że pójście drogą Maryi przynosi owoc obfity.

Maryja jest jak ta najpiękniejsza RÓŻA.Maryjo, Różo Duchowna, wzorze kobiet, prowadź te, które chcą iść Twoją drogą, przygarnij te, które są zagubione...Naucz nas Miłości Krzyża i pokochania Woli Bożej. Naucz nas cieszyć się tym, kim jesteśmy i kochać siebie, swoją kobiecość zanurzoną w Twojej Kobiecości. Stolico Mądrości, módl się za nami.


Dziękuję Ci, Panie Jezu za piękno kobiecej duszy, za to, że prostujesz nasze skomplikowane drogi stawiając nam Swoją Mamę za wzór. Dziękuję Ci, Mamo, że o nas dbasz i nas tak bardzo nas kochasz.Każdej Kobiecie, każdej Róży z ogrodu urzekających dusz życzę wyjątkowego Dnia Kobiet. Jesteś piękna!!!

Te wszystkie róże są dla ciebie.

Wybierz jedną i wraz z nią ofiaruj swoje troski i ciernie Maryi, aby przytuliła cię do Swojego Serca przebitego kolcami... Ona wszystko zrozumie i wszystkim zajmie się najlepiej.


Recent Posts

See All
bottom of page