top of page

W DRODZE. GOFRY INACZEJ

Updated: Mar 13, 2023

TRADYCJE. GOŚCINNOŚĆ.

Każda kultura ma tradycje, które są pielęgnowane przez większość społeczeństwa, jak i te zanikające wśród młodszych pokoleń.

Tradycje chrześcijańskie spajają rodziny i narody od wieków.

Zastanawiałaś się, które zanikające tradycje mogłabyś w swojej rodzinie "przywrócić do łask"?


Kiedy jestem na pieszej lub rowerowej wędrówce, lubię sobie wspominać, szczególnie te dobre chwile.

Wczoraj Matka Boża dała nam w prezencie piękną pogodę. Można było spacerować, samemu lub z najbliższymi, modlić się i zachwycać zwiastunami wiosny.


Kto w Kanadzie o tej porze nie tęskni za ciepłem?!


Ja na swojej drodze, w dzikim miejscu, spotkałam przebiśniegi. Dawno ich nie widzialam w naturze, a nie mam ich w ogródku, więc była to uczta dla oczu i radość w sercu. Patrząc na nie, przyszedł mi do głowy poniższy wierszyk.

Dziękuję Ci Maryjo...


Będąc nadal w takim wspomnieniowym nastroju, po powrocie do domu

zastanawiając się nad chrześcijańskimi tradycjami postanowiłam sobie pospacerować po internecie.


Znalazłam nieznaną mi informację, że w protestanckiej Szwecji Święto Zwiastowania Pańskiego, to jest 25 marca, upamiętniane jest zwyczajem pieczenia gofrów.

To mi się kojarzy z naszym tłustym czwartkiem czy wtorkowym racuchem. Wszystkie te okazje/tradycje pokazują jak ważne są relacje i wzajemna gościnność. Przecież bez tego nie byłoby wydarzeń towarzyskich, czyli events!Postanowiłam więc napisać do kuzynki mieszkającej od wielu lat w Szwecji, prosząc o szczegóły i zdjęcia, które możesz zobaczyć poniżej.

Anulka, dziękuję za zdjęcia, pomysł i dzielenie się talentami, emanującymi miłością.


Ponoć każda gospodyni w Szwecji w ten dzień wyciąga swoją gofrownicę i sama piecze gofry. W pozostałe dni roku – niekoniecznie.


Nie wiem, jak ty, ale ja sama nie wpadłabym na pomysł, żeby na gofra położyć sos z owocami morza. Bita smietana, dżem, syrop klonowy, to pierwsze obrazy w mojej wyobraźni, kiedy pada hasło GOFRY... no może jeszcze lody, ale tak przekąskowo? Hmm....


Muszę powiedzieć, ż nie ma spotkania czy wydarzenia towarzyskiego, żeby mnie czymś nie zainspirowało. Czasami jedno zdanie, jeden gest porusza serce. Wiele kobiet pokazuje na FB czy IG zdjęcia swoich wypieków, pięknie nakrytych stołów. Podziwiam ich talenty i pasje, miłość, którą wkładają w to, co robią.


Jeśli masz przepis na super gofry, to proszę, podziel się z nami. Ja z pewnością będę szukać jakiegoś bezglutenowego lub improwizować, jak zwykle.

Możesz również przysłać mi zdjęcia i przepis, a chętnie napiszę o tobie.


W końcu, 25 maraca warto spędzić inaczej niż każdy inny dzień w roku.


TYMCZASEM,

Dziękuję Ci, Panie Jezu za Anulkę i jej rodzinę, za talenty, którymi ich obdarzyłeś, a przede wszystkim za miłość i wdzięczność, którą potrafią innym okazywać i są takim światełkiem Twojej obecności w naszym życiu, inspiracją, wzorem.


Dziękuję, że tak kierowałeś naszym czasem, że mimo emigracji, mogłyśmy się spotkać w Polsce bez umawiania się, tak po prostu "przypadkowo".


Ty, Panie wiesz najlepiej, czego nam potrzeba.


Mam nadzieję, że od 25 marca 2022, wprowadzę zwyczaj na wspólną kolację gofrową!


Pmiętasz?

Jeśli masz instrukcję na super gofry, to proszę podziel się z nami.

Możesz również przysłać mi zdjęcia i przepis, a chętnie napiszę o tobie.

Recent Posts

See All
bottom of page